čtvrtek, května 21, 2009

Veřejnoprávní televize - služba menšinám

Včera odvysílala Česká televize nikoliv sporný ani diskutabilní, ale jednoznačně protiústavní volební klip ultranacionalistické Národní strany. Po několika úvodních vteřinách věnovaným pohledu na bílé ovce stojící na české vlajce vykopávající ovci černou, je divákům prezentován bílý nápis na černé obrazovce, ve kterém se praví: Konečné řešení otázky cikánské, které předložila národní strana, je návodem pro všechny evropské státy.

Krátký klip dále pokračuje sérií účelově vybraných prvoplánových fotografií doprovázených nápisy jako: STOP! jejich nárokové a kořistné mentalitě, Ne protěžování cikánů!, Tvoje daně - jejich budoucnost!, Nechceme mezi sebou ty, kteří parazitují!. Myslím, že v této fázi již soudně uvažující člověk s dostatečným vzděláním nemusí váhat s utvořením si názoru na úroveň společenské nebezpečnosti a protiústavnosti předkládaného materiálu. Ne tak pan Jiří Janeček, ředitel naší veřejnoprávní České televize.

Pan Jiří Janeček se svěřil Britským listům: ...ČT ještě v podstatně větší míře naplní svou úlohu na mediálním trhu, tedy být institucí výchovnou a rozšiřující obzory diváků. Ano, můj obzor se nyní rozšířil, možná ale ještě více mé zorničky.

Pan Jiří Janeček se nepochybně dostal mezi mlýnské kameny dvou protiřečících si zákonných norem.

Řešení první

Pokud povolí vysílání klipu, vyhoví volebnímu zákonu, který mu nařizuje vysílat předvolební klipy bez úprav. Na druhou stranu ovšem také poruší Ústavu, která všem nařizuje zdržet se hanění národa, rasy a přesvědčení. V neposlední řadě také překročí morální hranici a zahodí odpovědnost vyplývající z postu ředitele veřejnoprávní televize. Jak sám ve stejném pořadu Britských listů objasňuje: ČT 1 - Jednička zůstane programem plnoformátovým a bude usilovat o oslovení diváků ze všech cílových skupin, neboť bude garantovat základní službu veřejnosti, a to včetně služby menšinám. (Jenom jestli si pan ředitel službu menšinám nevykládá špatně!)

Řešení druhé

Na druhou stranu, zakázáním klipu se nepochybně vystaví stíhání iniciovanému Národní stranou za porušení volebního zákona. Národní strana napadne volby. Ovšem pan ředitel nebude napomáhat porušování Ústavy a navíc vyhoví trestnímu zákonu, který mu ukládá povinnost překazit (§167) a oznámit (§168) trestný čin.

Vyřešení

Jak se pan ředitel rozhodne? Naprosto tím nejhorším možným způsobem. Klip ráno povolí vysílat a večer zakáže. Jinými slovy, využil obou výše zmíněných možností jak postupovat. Tímto svým chováním (řazeno dle závažnosti)

  1. povolí Národní straně celostátní vysílání televizního klipu hanobícího národ, rasu či přesvědčení (řešení první)
  2. umožní napadnout regulérnost celých voleb (řešení druhé)
  3. současně umožní zažalovat Českou televizi (řešení druhé)
  4. dopustí se vědomého (pracoval jen na trestním oznámení) přestoupení zákona ve smyslu §167 trestního zákona (řešení první)

Kompetentnost

Ačkoli chápu nesmírně těžkou situaci, které pan Janeček musel čelit, musím konstatovat, že situaci naprosto nezvládl. Vzhledem k tomu, že zastává vysoký manažerský post, kde se u lidí očekávají kontroverzní, těžká, ale vždy správná rozhodnutí, mělo by se zvážit, jestli toto selhání v tak závažném případě nezpochybňuje jeho schopnosti dále pomáhat naplňovat poslání veřejnoprávní televize, jak ho sám definoval.

O chování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která dbá na obsahovou nezávislost a na dodržování právních předpisů, už raději pomlčím.

6 komentářů:

johnny řekl(a)...

Ja mel za to, ze to bezelo jen parkrat (nebo dokonce jednou), a pak to jednou provzdy reditel stahl. Jak to teda je?

Jan Filein řekl(a)...

Bohužel, nesleduji televizi (daný klip jsem si prohlédl na youtube), takže zmíněné "Klip ráno povolí vysílat a večer zakáže." se opírá jen o vyjádření denního tisku ("Klip se na obrazovce objevil odpoledne, večer ale ředitel televize nařídil jeho stažení."[1]), který přesnější počet neuvádí.

Vhledem k tomu, že ohledně otázky rasizmu jsem (ano, uvědomuji si to) předpojatý, stačilo by i jednou. Ještě nedávno bych nevěřil, že na veřejnoprávní televizi bude možno shlédnout sdělení týkající se "konečného řešení" a bude myšleno naprosto vážně... a nebude součástí dokumentárního pořadu.

Jinak bych rád podotknul, že stejného zaváhání se dopustil i Český rozhlas...

[1] VALÁŠKOVÁ, Marie, KUBITA, Jan. Extremisté útočili v ČT na Romy. Hospodářské noviny. 21.5.2009, roč. 2009. Dostupný z WWW: <http://hn.ihned.cz/c1-37190430-extremiste-utocili-v-ct-na-romy>.

PS: Promiń Johnny za prznění češtiny na tvém blogu ;-) Moravské víno... ač na jeho dně najdeš pravdu, gramatiku jsem tam dnes nenašel... ne že by to bylo ve všední den lepší... ;-)

johnny řekl(a)...

To nic, spíš jsem byl překvapen, jak se tam dostaly ty číselné znaky :D

Jinak samozřejmě jo, i jednou je příliš.

Anonymní řekl(a)...

Celou tou trapnou šarádou udělal Janeček myšlenkám Národní strany jen reklamu.

Klip chápu jako problematický, jelikož tam možná došlo k porušení autorských práv, ale o tom nemá rozhodovat nějaký papaláš typu Janečka, ale nezávislý soud.

Jinak je vidět, že právu moc nerozumíte, máte v článku opravdu hrozné právní nesmysle.

Jan Filein řekl(a)...

"Jinak je vidět, že právu moc nerozumíte, máte v článku opravdu hrozné právní nesmysle."

Přestože mám za sebou pár semesetrů práva, musím říci, že se za právníka rozhodne nepovažuji. Proto budu šťastný, když se něco přiučím od člověka znalého, pokud jste to náhodou vy.

Jestliže zvládnete kromě nicneříkajícího komentáře poukázat na chybná fakta a uvést je na pravou míru fakty správnými, bude váš komentář cennější.

Anonymní řekl(a)...

Už jen třeba ten výraz "povolí vysílat". To má být jako co? Od kdy vysílání spotů povoluje?

Ředitel nařídil v určitou dobu podřízeným klip nevysílat, ale o žádném povolování nikdy nerozhodoval. To by ještě tak scházelo, aby ředitel dosazený lidmi zvolenými z vůle parlamentních politických stran rozhodoval o povolení klipů stran jiných.