čtvrtek, července 17, 2008

Business v bezbariérovém zadním traktu

Vzhledem k tomu, že pracuji ve firmě, kde našince těžko pohledat, čas od času se dostávám do komických situací způsobených neznalostí jazyka či poměrů. Tak třeba jednoho rána jsem byl po příchodu do práce zaskočen neuvěřitelně záludnou otázkou doprovázenou tvrzením, že jsem Čech, takže to musím vědět. Otázka zněla: A što to takoje směšný odpad? Chvíli jsem nepřítomně civěl do odpovědichtivého obličeje, hlavou se mi honily neuvěřitelné konstrukce na téma směšného odpadu. Nic.

V duchu jsem si přiznal, že holt asi nejsem pořádný Čech, když su z te Moravy a s provinilým obličejem jsem se utekl k záchranné mezinárodní otázce To myslíš jako fany garbidž?, abych se ujistil, že skutečně myslíme to stejné. Tazatel přešel z čechoruštiny do angličtiny, vidouc mé rozpaky při vypořádávání se s běžným českým termínem "směšný odpad", který přece zná každý Čech, protože to mají, jak všichni víme, napsána na korbě všechna velká auta, která každé ráno pohltí obsah vašich popelnic. Jeden drobný háček nad "s" a nedorozumění je na světě.

Dnes jsem pro změnu dostal dotaz, co to znamená "bezbariérový přístup do zadního traktu". Taková běžná věc. Čech se nad tím nepozastaví, ale věřte nebo ne, Rusům skutečně vrtá hlavou, co jsou to Češi za národ, že na náměstí inzerují velkými písmeny vstup do zadnice. A navrch bezbariérový.

Ostatně, chvíli jsem měl pocit, že jsou přesvědčeni nejen o inzercích na vstupy do "zadního traktu", ale i o naší zálibě vstupovat do oněch míst. To bylo při diskuzi na téma amerických základen na našem území. Zahraniční kolegové mi s upřímnou tváří sdělili, že oni proti americkým základnám tady vůbec nic nenamítají, jen jim skutečně nejde na rozum, proč využíváme vstupů do "bezbariérových zadních traktů", místo toho, abychom řádně obchodovali jak se sluší a patří. Opravdu mě zahnali do úzkých, když chtěli vysvětlit, jaké to máme v rukávu eso, kterým ty americké obchodníky přirazíme ke zdi a řádně je oškubeme, tak jak se to v businessu dělá, poté co jsme je nachytali na vějičku naši bezmezné vstřícnosti a servilnosti. Vždyť v tom přece musí být nějaký háček, když jsme zašli až tak daleko, že hodláme i zainvestovat do infrastruktury kolem Brdů, aby to Američani nemuseli dělat na své vlastní náklady.

Jo, holenku, myslím, že je to vcelku jednoduché. Až si pověsíme ceduli "Bezbariérový vstup do zadního traktu" i na náš Parlament, dojde to i mým zahraničním kolegům.

1 komentář:

Melounek řekl(a)...

Vyborny clanecek, hrozne jsem se nasmala! S tou druhou historkou ses mi predtim nepochlubil. :-D